Kuru iğneleme yöntemi aslında yeni bir tedavi olmayıp 40 yıl önce uygulanmaya başlanmış bir tedavi yöntemidir.

Bu yöntem uygulanan bölgeye göre kalınlığı ve boyu değişen iğnelerin kaslara batırılması şeklinde yapılmaktadır. Kuru iğneleme temelde bizim myofasial ağrı, halk arasında bilinen adıyla kulunç tedavilerinde kullanılsa da ağrılı kas spazmının olduğu bir çok durumda güvenle kullanılabilen bir yöntemdir.

Bu yöntem ile gergin kasların içinde oluşmuş ağrılı tetik noktalara batırılan iğne bu ağrılı noktaların çözülmesine ve kasın normal gerginliğe dönmesine sebep olur.

Bu yönüyle akupunktur tedavisinden faklıdır. Kuru iğnelemede ialç verilmediğinden ilacın yan etkilerinden korunma avantajı vardır.

Dikkat edilmesi gereken bir önemli husus kuru iğneleme yönteminin kas iskelet sistemindeki hastalığa etkili bir yöntem olarak lanse edilmesidir. Kuru iğneleme yöntemi tek başına ağrıyı azaltıp geçebilse de mutlaka uygun germe egzersizleri ile kombine edilmelidir. Aksi taktirde ağrılar tekrarlayabilir. Ayrıca hastamızda bel-boyun fıtığı gibi bir durum varsa önce bu tedavi edilmelidir.

Kuru iğneleme Uzman Doktorlarımız ve Fizyoterapistlerimiz tarafından FİZYOMED’de uygulanmaktadır. Fizik tedavi ilaç tedavisi, kinesiotaping bantlama ve egzersiz tedavisi gibi tedaviler beraber uygulanabilir ve tedavinin etkinliği bu şekilde daha çok artırılabilir.